جوراب واریس برای درمان واریس پا

جوراب واریس بالای زانو

جوراب‌های فشرده‌سازی یا جوراب واریس یکی از لوازم بسیار پراهمیت در درمان بیماری واریس و نارسایی‌های وریدی است. جوراب واریس یکی از متداول‌ترین، قدیمی‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمانی برای بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی است.

جوراب واریس باعث کاهش علائم بیماری وریدی و جلوگیری از واریس حاد شده و جهت درمان رگ‌های واریسی استفاده می‌شود.

با استفاده از جوراب واریس جریان خون در پاها بهبود پیدا کرده و باعث کاهش درد و ورم واریس در پاها می‌شوند.

این جوراب‌ها در اندازه‌ها و کشش‌های مختلف وجود دارند و لازم است شما با پزشک در این زمینه صحبت کرده تا بهترین آن‌ها را که با وضعیت بدنی شما سازگارتر است انتخاب نمایید.

جوراب واریس پا یک راه‌حل مؤثر برای درمان علائم بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی است. آن‌ها با بالا بردن گردش خون در پاها به حل این مشکل می‌پردازند. به عبارتی جوراب‌های واریس به جریان بازگشت خون به قلب کمک می‌کنند.

بیشتر جوراب‌های واریس به صورت پله‌پله‌ای هستند به این معنا که نیروی فشرده‌کنندگی آن‌ها به سمت بالا کاسته می‌شود.
با تنگ‌تر بودن جوراب‌ها در قسمت قوزک پا و کاسته شدن از تنگی آن به سمت بالا، جریان خون از پایین پاها به سمت بالا هدایت می‌شود.

همچنین این جوراب‌ها باعث وارد آمدن فشار بر روی رگ‌ها و تسهیل جریان خون در آن‌ها می‌شود. این کار باعث بالا رفتن سرعت جریان خون می‌شود.این دو اثر با کمک یکدیگر باعث می‌شود که جریان خون از پاها به سمت قلب تسهیل گردد. این کار باعث روان شدن خون تازه دارای اکسیژن از قلب در سرخرگ‌ها شده و جایگزین خون‌های قدیمی می‌شود.

جوراب واریس بالای زانو

جوراب واریس به بدن کمک می‌کند تا خون را در خلاف جهت جاذبه زمین به سمت قلب حرکت دهد.
با این کار بازگشت خون به سمت پایین در رگ‌ها مشکل می‌شود و این کار امکان ایجاد رگ‌های واریسی را کم می‌کند.

جوراب واریس نه تنها حرکت خون را بیشتر و در نتیجه امکان ظاهر شدن رگ‌های واریسی را از بین می‌برد بلکه باعث کاهش رگ‌های واریسی موجود نیز می‌گردد.

جوراب واریس با وارد آوردن فشار به پوست، باعث جلوگیری از انبساط رگ‌های نزدیک به سطح پوست می‌شود. این کار احتمال کشش خون و برآمده شدن رگ‌های خونی را از بین می‌برد.

ذکر این نکته نیز الزامی است که جوراب واریس توانایی معالجه یا از بین بردن رگ‌های واریس را ندارد بلکه باعث کاهش علائم، اثرات و شدت آن‌ها می‌شود.

جوراب‌های واریس نمی‌توانند دلایل پایه‌ای نارسایی‌های وریدی که باعث ایجاد رگ‌های واریسی می‌شود را درمان کنند.

جوراب واریس چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

جوراب واریس پا در درمان بیماری واریس، رگ عنکبوتی، واریس حاد، ورم و بیرون‌زدگی رگ‌ها بسیار مفید بوده و علائم واریس شامل خستگی و درد پاها را کاهش می‌دهد.

انواع جوراب واریس

چندین نوع مختلف جوراب واریس پا وجود دارد. انواع جوراب‌های واریس در اندازه و قدرت فشرده‌سازی با هم متفاوت هستند که در زیر به آنها اشاره می شود.

قدرت فشرده‌سازی

قدرت فشردگی ایجاد شده توسط جوراب‌های واریس با واحد میلی‌متر جیوه اندازه‌گیری می‌شود.

میلی‌متر جیوه پایین‌تر نشان‌دهنده فشار کمتر و میلی‌متر جیوه بالاتر نشان‌دهنده فشار بیشتر است.

قدرت فشرده سازی جوراب واریس

  • فشار کم( ۸ تا ۱۵ میلی‌متر جیوه)

این فشار کمترین فشار موجود است.
این نوع جوراب‌های واریس بیشتر توسط زنان بارداری که می‌خواهند از ایجاد رگ‌های واریس در دوران بارداری جلوگیری کنند، استفاده می‌شود.

  • فشار متوسط ( ۱۵ تا ۲۰ میلی‌متر جیوه)

این نوع جوراب‌ها عموماً توسط اشخاصی که به رگ‌های واریسی مبتلا هستند استفاده می‌شود.
استفاده از این جوراب‌ها باعث کاهش درد ناشی از رگ‌های واریسی و جلوگیری از بیشتر شدن آن‌ها می‌شود.

  • فشار زیاد (۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر جیوه)

این نوع جوراب بیشتر پس از عمل‌های جراحی رگ واریسی و به منظور جلوگیری از بروز مجدد و برگشت رگ‌های واریسی پس از عمل استفاده می‌شود.

  • فشار بسیار زیاد( ۳۰ تا ۴۰ میلی‌متر جیوه)

این فشار، بالاترین درجه فشرده‌سازی موجود است و بیشتر پس از عمل‌های جراحی جهت جلوگیری از بروز لخته خون به کار می‌رود.

اندازه جوراب‌ها

اندازه و طول جوراب‌های واریس مختلف است ولی متداول‌ترین اندازه مورد استفاده، اندازه‌های تا زانو و تا ران است.

جوراب‌هایی با اندازه تا قوزک پا نیز موجود است البته آن‌ها برای رگ‌های واریسی مناسب نیستند.

جوراب‌های واریس با اندازه کامل(جوراب شلواری) نیز موجود است.

  • جوراب‌های واریس با اندازه بالای زانو

جهت استفاده از این جوراب‌ها لازم است ساق را در عریض‌ترین قسمت اندازه‌گیری نموده و همچنین طول پاها را از پاشنه تا پشت زانو اندازه‌گیری نمایید.

  • جوراب‌های واریس با اندازه بالای ران

جهت استفاده از این جوراب‌ها لازم است ساق و ران پا را در عریض‌ترین قسمت اندازه‌گیری نموده و همچنین طول پاها را از پاشنه تا بالاترین قسمت ران اندازه‌گیری نمایید.

  • جوراب‌های واریس شلواری

جهت استفاده از این نوع جوراب‌ها لازم است اندازه طول پاها از پاشنه تا بالاترین قسمت ران، پهن‌ترین قسمت ساق پا، پهن‌ترین قسمت ران و محیط دور باسن را بدانید.

جوراب واریس مناسب برای درمان بارداری

اینکه چه نوع جوراب واریسی برای شما مناسب است بستگی به ناحیه‌ای دارد که رگ‌های واریسی در آنجا ظهور پیدا کرده‌اند.

شایع‌ترین محل به وجود آمدن رگ‌های واریسی قسمت پایینی پاها است زیرا آنجا قسمتی است که بدن باید نیروی بیشتری برای مقابله با جاذبه زمین اعمال کند.

با توجه به این نکته، جوراب‌های با اندازه تا زانو متداول‌ترین جوراب‌های مورد استفاده است.  چنانچه رگ‌ها در قسمت ران برآمده و بیرون زده شوند، لازم است از جوراب با اندازه  تا ران استفاده گردد.

همانطور که اشاره کردیم اینکه فرد باید چه نوعی از جوراب از نظر پوشش دهی را انتخاب نماید تنها برا اساس شرایط فعلی او نظر پزشک متخصص میتوان برای او مدلی را پیشنهاد نمود.
نکته حائز اهمیت ، این است که در گذشته، با توجه به عدم وجود تنوع در این نوع از محصولات پزشکی، پزشکان و متخصصان با تجویز یک کالا تحت عنوان جوراب واریس ، بیمار را راهی داروخانه و یا مراکز عرضه کالای طبی می‌‌‌‌‌‌‌کردند ولی با پیشرفت سال‌های اخیر در این حوزه و تخصصی شدن مدل‌های مختلف در درمان مشکلات مختلف، بهتر آن است که برای بهره‌مندی از نتایج بهتر به این محصول به دید یک محصول تخصصی نگاه کنیم و در انتخاب آن از نظر پزشک متخصص و کارشناسان رشته مهندسی پزشکی استفاده نماییم.

چگونه از جوراب‌های واریس بهترین استفاده را ببریم ؟

برای اینکه به نتیجه مطلوب برسید بهتر است جوراب‌های واریس در تمامی طول روز و به محض بیدار شدن از خواب پوشیده شود. اگر آن‌ها پوشیده نشوند هیچ تأثیری بر بدن نخواهند داشت پس تا جایی که می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید.

پوشیدن آن‌ها در شب و هنگامی‌ که در خواب هستید توصیه نمی‌شود مگر در مواقعی که پزشک متخصص تجویز کرده باشد.
هنگامی‌ که خوابیده‌اید در حالت افقی قرار دارید و در این حالت جریان خون بر ضد جاذبه زمین عمل نمی‌کند بنابراین نیازی به استفاده از جوراب واریس پا نیست.

برای حفظ استمرار استفاده از جوراب‌های واریس و نتیجه‌گیری بهتر، خوب است یک جفت جوراب واریس اضافه خریداری کرده و در مواقعی که از جوراب اول به دلایلی مانند شستشو استفاده نمی‌کنید آن را استفاده  کنید.
علاوه بر آن جوراب‌های واریس با گذشت زمان خاصیت فشرده‌سازی و قدرت خود را از دست می‌دهند و لازم است هر ۴ تا ۶ ماه یکبار عوض شوند.

چگونه از جوراب‌های واریس استفاده کنیم؟

بسیار خوب است سعی کنید زمانی که از جوراب‌های واریس استفاده می‌کنید از یک الگوی روزمره تبعیت کنید. به این معنا که به محض بیدار شدن از خواب، جوراب‌های واریس را پوشیده و شب هنگام، قبل از رفتن به رختخواب آن‌ها را از تن خارج کنید.

هنگامی‌ که جوراب را از پا خارج می‌کنید پاها را بالاتر از قلب قرار دهید با این کار جریان خون به سمت بالا و قلب تسهیل شده و باعث صحیح کار کردن جریان خون می‌شود.

جوراب را بر روی پاها بکشید و مطمئن شوید اندازه شما باشد و فشار لازم را بر روی پاها ایجاد کند تا هدف از استفاده از جوراب‌ها تأمین شود.

جوراب‌ها را به سمت پایین لوله نکنید یا اجازه ندهید لوله شود زیرا با این کار تأثیر آن‌ها بر روی پاها از بین می‌رود و راحتی آن‌ها کم می‌شود.

استفاده طولانی‌مدت از جوراب‌های واریس باعث خشکی و پوسته‌ پوسته شدن پوست می‌شود. با کمک کرم‌های مرطوب‌کننده خشکی آن را از بین ببرید.

دسته بندی : واریس

1 thought on “جوراب واریس برای درمان واریس پا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *