تشخیص و درمان بیماری‌ های قلبی عروقی

آنژیوپلاستی

تشخیص و درمان بیماری‌ های قلبی عروقی از طریق راه‌های متفاوتی با توجه به تکنولوژی‌های متفاوت انجام می‌شود. در این مقاله به شایع‌ترین روش‌های تشخیصی و درمانی انسداد رگ‌های قلبی عروقی اشاره می شود که ممکن است با توجه به بیماری خود به هر از کدام آنها احتیاج داشته باشید.

بیماری های قلب و عروق

۱) نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام (EKG)

نوار قلب نوعی ثبت فعالیت الکتریکی قلب است که در تشخیص و درمان بیماری های قلبی نقش مهمی دارد. برخی اختلالات مربوط به بیماری انسداد رگ‌های قلبی به خصوص در موارد کاهش خون‌رسانی شدید و یا حمله قلبی به صورت تغییراتی در نوار قلبی خود را نشان می‌دهد که می‌تواند در روند تشخیصی، راهنمای پزشک شما باشد. توجه داشته باشید که تغییرات نوار قلب در طول زمان می‌تواند برای پزشک کمک کننده باشد. به همین دلیل لازم است که نوارهای قلبی خود را در فایلی نگه دارید و دور نیاندازید و در مراجعات به پزشک یا اورژانس بیمارستان همراه داشته باشید.

نوار قلب

۲- تست ورزش (ETT)

در موارد شک به بیماری انسداد رگ‌های قلبی و موارد غربالگری یا بررسی های پیش از ابتلا به بیماری، یکی از اولین تست‌هایی که توسط پزشک برای تشخیص و درمان بیماری قلبی درخواست می‌شود، تست ورزش است. در تست ورزش فشار خون و نوار قلب در حین راه رفتن روی یک نوار متحرک ( تردمیل) یا حین دوچرخه سواری ثبت و سپس توسط پزشک تفسیر می‌شود.

تست ورزش

۳- اسکن قلب

در این روش کاهش خون‌رسانی به عضله قلب نشان داده می‌شود که اغلب ناشی از گرفتگی عروق خون‌رساننده به آن ناحیه می باشد. در این روش ماده رادیو ایزوتوپ به داخل خون تزریق شده و طی دو روز متوالی از قلب عکس گرفته می‌شود. نتایج اسکن هسته ای قلب جهت وجود یا عدم وجود کانون‌‌‌های دچار کاهش خون‌رسانی توسط پزشک تفسیر می‌شود و در تشخیص و درمان بیماری های قلبی به کار گرفته می‌شود.

۴-اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب)

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب نوعی مشاهده فعالیت قلب است که عمدتا برای آگاهی از وضعیت عملکردی و ساختمانی قلب در تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی به کار می‌رود اما گرفتگی عروق ممکن است خود را در اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب به صورت نواحی با فعالیت کم یا بدون فعالیت نشان دهد.

اکوی قلب

۵-آنژیوگرافی

آنژیوگرافی بهترین و دقیق‌ترین روش برای بررسی میزان گرفتگی عروق قلب است که در آن نوع و محل دقیق و میزان گرفتگی عروق نشان داده می‌شود. توجه داشته باشید که انژیوگرافی صرفا یک روش تشخیصی می‌باشد و نقشی در درمان بیماری قلبی ندارد.

۶-آنژیوپلاستی (PCI)

آنژیوپلاستی یک روش درمانی است که در طی آن از یک لوله فلزی بسیار ظریف (STENT) یا بالون جهت باز کردن گرفتگی رگ استفاده می‌شود. آنژیوپلاستی می‌تواند بدون استفاده از استنت یا فنر باشد. فنرها باعث باز نگهداشتن شریان تنگ شده و افزایش خون‌رسانی به قلب می‌شود. فنرها دو نوع دارویی و غیر دارویی دارند که بسته به نظر پزشک معالج می‌توانند استفاده شوند.

آنژیوپلاستی

۷-جراحی قلب باز

در برخی شرایط که گرفتگی چند رگ یا انسدادهای متعدد وجود داشته باشد یا به هر علتی امکان سایر روش های درمانی کم تهاجمی تر مثل آنژیوپلاستی وجود نداشته باشد برای بهبود جریان خون قلب ممکن است از روش جراحی برای پیوند زدن عروق استفاده شود.

بهترین روش تشخیص و درمان بیماری های قلبی عروقی کدام است؟

توجه داشته باشید که انتخاب روش مناسب تشخیص و درمان بیماری‌ های قلبی عروقی برای شما با توجه به شرایط خاص سلامتی و سنی و با نظر پزشک معالج انتخاب خواهد شد.

دسته بندی : قلب و عروق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *