شایع ترین باورهای غلط درباره واریس پا

باورهای غلط درباره واریس

امروزه باورهای غلط درباره واریس بخصوص واریس پا در بین مردم رواج پیدا کرده است که همین امر باعث می شود به پزشک برای درمان واریس دیر مراجعه کنند.

در ادامه به بررسی باورهای غلطی که بین مردم رواج پیدا کرده اند می پردازیم.

  1. آیا واریس باعث ناباروری می‌شود؟

یکی از شایع ترین مسائلی که امروزه در مورد واریس می‌شنویم، ناباروری است. اما این مورد در مورد زنان صدق نمی‌کند. واریس در آقایان ممکن است سبب ناباروری شود علت آن هم واریکوسل است.

حتما از خود می‌پرسید واریکوسل چیست؟

واریس بیضه (واریکوسل) به بزرگ شدن رگ‌های اطراف بیضه گفته می‌شود که در صورت درمان نشدن ممکن است سبب ناباروری در آقایان شود.

  1. واریس بیماری زنان سالمند است

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که واریس پا بیماری مختص زنان است. در حالی که مردان هم به واریس دچار می‌شوند. در ضمن بر خلاف این باور سنین مختلف به درجات مختلفی از واریس دچار می‌شوند.

واریس پا سن و سال خاصی ندارد و بسته به زمینه ارثی ممکن است در برخی خانواده‌ها خیلی زود بروز کند.

علاوه بر این، کارمندان برخی از مشاغل در سنین پایینتر واریس را تجربه می‌کنند. به عنوان مثال شغل‌هایی که نیاز به ایستادن یا نشستن طولانی دارد.

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم واریس پا زن یا مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد و بیشتر در طیف سنی ۳۴ تا ۶۴ سال در افراد مشخص می‌شود.

  1. پا روی پا انداختن عامل واریس پا در شماست!

این باور اشتباه در محاورت عمومی مردم درباره عامل درد ساق پاها و احساس خستگی در پاها شنیده می‌شود. بعضی از افراد پا روی پا انداختن را مقصر اصلی واریس پا معرفی می‌کنند اما جالب است که بدانید این ادعا هیچ گونه پشتوانه علمی ندارد.

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به واریس پا و پیشرفت این بیماری داشتن استراحت کافی، رژیم غذایی سالم به همراه داشتن برنامه ورزشی منظم و حفظ وزن در محدوده نرمال است.

امروزه اگر روی پایتان رگ‌های واریسی مشاهده می‌کنید پوشیدن جوراب واریس برای شما مناسب است.

همچنین، مکمل‌های خوراکی گیاهی هم در کاهش شدت درد واریس پاها موثرند اما هیچ گیاه دارویی تاکنون شناسایی نشده که بتواند از ایجاد رگ‌های واریسی پیشگیری کند و یا رگ‌های واریسی را درمان و برطرف نماید. تنها اثر شناخته شده برای مکمل‌های گیاهی کاهش درد واریس است.

باورهای غلط درباره واریس

  1. برداشتن رگ‌‌‌‌های واریسی: جراحی دردناک و البته چند هفته از کار و زندگی افتادن

خبر خوب در خصوص تکنیک‌ها و امکانات امروزی برای درمان واریس پا این است که درمان‌های جدید واریس پا هیچ گونه دردسری برای بیمار و اطرافیانش به دنبال ندارد و به هیچ عنوان روند طبیعی زندگی بیمار و خانواده او را متاثر نخواهد کرد.

بسیاری از بیمارانی که به واریس پا مبتلا بوده‌اند پس از درمان کامل واریس از خود می‌پرسند چرا زودتر به پزشک مراجعه نکرده‌اند و آنقدر درد کشیده‌اند؟

لیزر واریس، حذف رگ با امواج رادیوفرکانسی و اسکلروتراپی روش‌های جدید درمان واریس هستند که هیچ یک نیاز به بستری شدن و تحت نظر بودن را ندارند.

روش‌های جدید درمان واریس بدون نیاز به بی هوشی و فقط با بی حسی موضعی انجام می‌شود. پس از پایان عمل، شما می‌توانید ظرف کمتر از یک ساعت بدون نیاز به کمک و با پای خودتان محل کلینیک را ترک نمایید.

درصد بالای موفقیت و نتایج رضایت بخش درمان واریس با روش‌های جدید نوید بخش راحتی از درد و عوارض ناشی از واریس برای بیماران است بخصوص بیمارانی که جراحی در مورد آنها میسر نبوده و از عوارض واریس رنج می‌بردند.

  1. درمان واریس پا فقط برای زیبایی است

این باور کاملا غلط شمار قابل توجه ای از مبتلایان به واریس پا را از مسیر درمان منحرف می‌سازد. آنها با تصور این که این رگها تنها از نظر ظاهری مشکل آفرین هستند به فکر درمان و رفع آنها نمی‌افتند و شاید زمانی متوجه اهمیت موضوع شوند که عوارض ناخواسته و ناتوان کنننده واریس گریبان گیر آنها شده باشد.

به عنوان مثال حس سنگینی و تورم شدید در پاها امکان انجام فعالیت‌های روزانه را از آنها گرفته یا با درد شدید و آنی در پاها مجبور به مراجعه به پزشک شده‌اند و پس از انجام سونوگرافی مشخص شده لخته خون در رگ‌های اصلی پا تشکیل شده است و یا اینکه با ضربه ای نه چندان شدید از محل نزدیک به مچ پا دچار خونریزی شدند و سراسیمه به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند و پس از روشن شدن علت بروز خونریزی حال به فکر چاره‌ای برای رفع واریس افتاده‌اند.

به یاد داشته باشیم که رگ‌های واریسی در واقع نمود ظاهری از یک مشکل بنیادی در دریچه‌های لانه کبوتری عروق می‌باشد که جلوی حرکت خون در خلاف جهت را می‌گیرند.

زمانی که به رگهای واریسی بی توجهی می‌شود به تدریج عوارض این بیماری پدیدار می‌شود. توصیه می‌شود که در صورت مشاهده رگ‌های واریسی در کوتاه ترین زمان ممکن با پزشک متخصص واریس مشورت کنید.

  1. واریس علاج ندارد و دوباره بر می‌گردد

این باور نادرست در خصوص برخی از روش‌های قدیمی درمان کاملا صدق می‌کرد. اما امروزه رگ‌های واریسی به طور کلی با انجام روش‌های نوین بدون نیاز به جراحی به خوبی از بین می‌روند.

لیزر واریس این امکان را فراهم ساخته که رگ‌هایی که قبلا تنها با جراحی قادر به حذف آن بودیم را با روش کم تهاجمی رفع کنیم.

به کارگیری سونوگرافی داپلر برای نقشه برداری کامل ازمسیر رگ‌ها باعث شده تا تمام قسمت‌های آسیب دیده رگ‌ها به دقت رصد شوند و با کمک لیزر ریشه اصلی رگ‌های واریسی حذف شود. البته این کار به تبحر و تجربه کافی برای رسیدن به درمان قطعی واریس نیاز دارد.

هیچ عمل و اقدام درمانی شناخته نشده که بتواند جلوی بروز رگ‌های جدید در نقاط دیگر پا را بگیرد. به بیان ساده تر درمان رگ واریسی شما را در مورد آن رگ مطمئن می‌کند اما شما را در برابر بیماری واریس واکسینه نخواهد کرد و ممکن است رگ دیگری در موضع دیگری از پاهایتان در صورت وجود زمینه ارثی و یا زیاد ایستادن و غیره به واریس گرفتار شود.

  1. ایستادن طولانی مدت علت ایجاد واریس است

اگر شما در شغل خود مجبورید به مدت طولانی بایستید، شاید بیشتر در معرض ابتلا به رگ‌های واریسی باشید اما این اتفاق در مورد همه مشاغل صدق نمی‌کند و کسانی که به مدت طولانی به صورت بی حرکت و ثابت مجبورند بایستند، بیشتر در معرض خطر هستند.

نتیجه گیری

بیایید با واریس به درستی روبرو شویم خودمان را از  روش‌های درمانی موفق و راحت محروم نکنیم و در زمان مناسب برای رسیدن به درمان قطعی واریس با پزشک متخصص مشورت کنیم.

دسته بندی : واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *