عوارض جوراب واریس

جوراب واریس

شاید در برخی از داروخانه‌ها و یا بر روی برخی از مجلات پزشکی، با چنین پوسترهایی برخورد کرده باشید “جوراب واریس دارویی برای واریس پا که می‌پوشید”.

اگر حقیقتا جوراب واریس را دارویی برای درمان بیماری واریس بدانیم، احتمالا چنین سوالی برایمان پیش می‌آید که، آیا جوراب واریس هم می‌تواند مانند داروها عوارض جانبی داشته باشد یا خیر؟

در اینجا قصد داریم تا عوارض ناشی از استفاده جوراب واریس را بررسی نماییم. در ادامه با ما همراه باشید.

جوراب واریس

در سال ۱۸۴۸ میلادی اولین بیمار مبتلا به واریس که با جوراب‌های الاستیکی درمان شد فردی به نام William Brown بود و پس از آن فردی به نام Ganzoni.

Ganzoni بعد از درمان کمپانی Ganzoni را در سوئیس جهت تولید جوراب واریس تاسیس نمود، و فعالیت خود را با تولید انواع بانداژهای الاستیکی و جوراب‌های درمانی الاستیکی آغاز نمود؛ سپس در سال ۱۹۵۰ Dr Karl Sigg مدرنیزه کردن جوراب واریس را ابداع و با کمک Ganzoni منجر به تولید جوراب هایی مدرن با الیاف جدید و به شکل امروزى جوراب واریس در سال ۱۹۹۰ گردید. از آن پس این کمپانی به نام Sigvaris نامیده شد.

امروزه، جوراب طبی با فشار مناسب، اولین انتخاب در درمان واریس پا و به عنوان اساس درمان واریس است.

برای پیشگیری از درد در مراحل اولیه بیماری استفاده از جوراب توصیه می‌شود، تعیین میزان فشار و نوع جوراب واریس نیاز به مشاوره با پزشک متخصص واریس و انجام بررسی‌های تکمیلی دارد.

عموما به توصیه پزشکان متخصص، استفاده از جوراب واریس صبح پس از برخاستن از رختخواب شروع شده و تا پایان فعالیت‌های کاری روزانه ادامه یابد، عصر یا شب در منزل و در حین استراحت نیازی به استفاده از جوراب نیست.

و باید به این موضوع مهم نیز اشاره کرد که استفاده از جوراب در مراحل پیشرفته نمی‌تواند مشکلات بیمار را مرتفع سازد و نیاز به بکارگیری روش‌های درمانی تکمیلی برای رفع درد، تورم و دیگر عوارض بیماری است.

حال سوال اساسی اینجاست که آیا استفاده از جوراب واریس می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد یا خیر؟

پاسخ این سوال مثبت است.

اگر در مراحل پیشرفته واریس و یا در مورد واریس‌های وریدهای عمقی پا، بدون مشورت و یا تجویز پزشک از جوراب فشاری با کلاس فشار نامناسب استفاده شود، می‌تواند وضعیت بیمار را به سمت بدتر شدن نیز تغییر بدهد.

جوراب واریس

در توضیح این مطلب ، با ذکر دو مثال موضوع را پیگیری می نماییم.

فردی را در نظر بگیرید که با انگیزه از بین بردن مویرگ‌های واریسی روی پای خود، قصد دارد از شر مویرگ‌های تار عنکبوتی شکل روی پا خود خلاص شود و اقدام به تهیه جوراب واریس بدون نسخه پزشک و یا اطلاع از میزان فشار لازم و متناسب با وضعیت رگ‌های واریسی خود می‌کند.

شاید این فرد به داروخانه‌ای مراجعه کرده و درخواست یک جفت جوراب واریس کرده و متصدی داروخانه نیز بدون توجه به اینکه بیمار چه وضعیتی دارد و یا بدون درخواست نسخه پزشک، از روی قفسه جورابی را به او پیشنهاد نماید با این دید که جوراب واریس را همگان می‌توانند استفاده کنند و حتی افراد سالم نیز می‌توانند جهت پیشگیری از ابتلا به واریس، از جوراب‌های فشاری استفاده نمایند. حال اگر این فرد دچار واریس در وریدهای عمقی پا باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

با فشاری در حدود ، کلاس فشار ۲ در محدوده ۲۲ تا ۳۲ میلیمتر جیوه و فشرده شدن وریدهای عمقی پای فرد، تمامی خون تجمع یافته در سیاهرگ‌های مبتلا به واریس در عمق پا، خون‌های محبوس شده را به سمت مویرگ‌های سطحی منتقل کرده و در نتیجه شرایط بدتر از قبل خواهد شد و نه تنها فرد از شر مویرگ‌ها ی واریسی نزدیک به سطح پوست خود رهایی نمی‌یابد بلکه خون بیشتری را به سمت مویرگ‌های ضعیف شده فرستاده و شرایط از نظر ظاهری ده‌ها برابر بدتر خواهد شد.

نمونه ای دیگر فردی را در نظر می‌گیریم که متأسفانه دچار ترومبوز ورید عمقی پا شده که در این حالت لخته خونی در یکی از سیاهرگ‌های عمقی پای فرد تشکیل شده و در اصلاح دچار DVT می‌باشد.
عموما این لخته خونی توسط پزشک بوسیله آزمایش ” سونوگرافی داپلر ” قابل شناسایی است و در صورت بر طرف نشدن این لخته به وسیله درمان‌هایی که نیاز به بستری در بیمارستان دارد، اگر فرد بطور خودسرانه و بدون آگاهی از وجود لخته خونی در پا، اقدام به تهیه و پوشیدن جوراب فشاری نماید، ممکن است باعث جدا شدن لخته از محل خود و مهاجرت آن به سمت سایر اندام‌ها شده و نهایتا فرد را دچار آمبولی نماید.

با ذکر دو مثال بالا قصد داشتیم اهمیت تشخیص پزشک متخصص قلب و عروق در تجویز جوراب‌های فشاری را یادآوری نماییم و عوارض ناشی از استفاده خودسرانه و بدون تجویز آن در شرایط خاص را گوشزد کرده باشیم.

گروه بندی‌های اصلی جوراب واریس :

مهمترین جنبه تقسیم بندی جوراب‌های فشار، همانطور که از نام آن پیداست، کلاس فشار می‌باشد. منظور از کلاس فشار، میزان فشار عمودی وارد شده بر اندام فرد از طرف جوراب است.

عموما و اصولا جوراب‌های فشار درمانی دارای فشار تدریج از پایین به بالا هستند، بدین صورت که بیشترین میزان فشار در بالا و کمترین میزان فشار در بالای اندام را دارا هستند.

بدین صورت که هرچه عضو به سمت قلب نزدیک تر می‌گردد ، میزان فشار نیز کاهش می‌یابد، این بدین علت است که جریان خون از سمت انتهای عضو به سمت قلب هدایت می‌شود.

جوراب‌های واریس به ۴ کلاس فشار تقسیم می‌شوند:

  1. کلاس فشار A : در این کلاس میزان فشار تدریجی جوراب در حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیمتر جیوه می‌باشد.
  2. کلاس فشار B : این گروه فشاری در حدود ۱۸ تا ۲۲ میلیمتر جیوه را ایجاد می‌کنند.
  3. کلاس فشار C : جوراب‌های دارای کلاس فشار سه در محدوده ۲۳ تا ۳۲ میلیمتر جیوه فشار وارد می‌کند.
  4. کلاس فشار D : جوراب‌های این گروه فشار تدریجی ۳۲ تا ۴۲ میلیمتر جیوه را خواهند داشت.

این محدوده‌ها به صورت قراردادی بین شرکت‌های تولید کننده جوراب‌های فشاری رعایت می‌شود و تقریبی هستند.

نکته اساسی در این میان، تولید جوراب‌هایی با فشار تدریجی هستند که مهمترین فاکتور در تعیین مرغوبیت کالا می‌باشد و تنها به وسیله دستگاه مخصوص تست فشار جوراب در آزمایشگاه می‌توان از صحت آن اطمینان حاصل نمود.

بنابراین، تهیه جوراب واریس از برندهای معتبر می‌تواند تا حد بالایی به شما این اطمینان را بدهد که فاکتور اساسی، فشار تدریجی در آن رعایت شده است.

جوراب‌های واریس از جنبه ی دیگر از نظر میزان پوشش دهی نیز تقسیم بندی می‌شود. به عنوان نمونه در پا، جوراب‌های فشاری در گروه‌های زیر تقسیم بندی خواهند شد:

  • جوراب از کف پا تا زیر زانو
  • جوراب از کف پا تا میانه ران
  • جوراب از کف پا تا انتهای کشاله ران
  • جوراب واریس شلواری که کف پا تا کمر بیمار امتداد خواهد داشت
  • و جوراب‌های واریس شلواری مخصوص بانوان باردار که قسمتی نازک و لطیف و با کمترین میزان کش روی شکم قرار خواهد گرفت و ثابت ماندن جوراب بر روی پا و کمر مادر باردار را تسهیل خواهد نمود.

جوراب واریس مناسب برای درمان بارداری

خلاصه مطلب اینکه استفاده از جوراب واریس با کلاس فشار مناسب و میزان پوشش دهی مناسب با شرایط فرد طبق تجویز پزشک متخصص کمترین میزان عارضه را برای فرد به همراه خواهد داشت و همچنین استفاده از جوراب فشاری استاندارد با فشار تدریجی در پروسه درمان فرد بسیار مؤثر خواهد بود.

دسته بندی : واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *