واریس چیست؟ | انواع واریس و راه‌های درمان واریس

واریس

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که بیماری واریس چیست؟ واریس، شایع‌ترین بیماری عروقی است که حدود  ۱۰% الی ۲۰% جمعیت را مبتلا می‌کند.

 

واریس

اغلب زنان باردار و مسن درگیر بیماری واریس هستند؛ زیرا آنها دوره‌ای از تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند و تعادل هورمون‌های بدنشان با تغییرات به‌ هم‌ می‌خورد.

با پا به‌ سن‌ گذاشتن، فرد بیشتر دچار التهاب می‌شود و رگ‌ها به‌دلیل گشاد‌شدن در زمان التهاب، به‌مرور زمان، حالت طبیعی ارتجاعی خود را از دست می‌دهند.

احتمال ابتلای زنان به واریس دست‌ِکم دو برابر بیشتر از مردان است، ولی بهتر است بدانید سن و نژاد در این موضوع مؤثر نیست. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر از ابتلا به واریس شکایت می‌کنند، زیرا رگ‌های واریسی در پوست آنها بیشتر به چشم می‌آیند؛ همچنین این امر در زیبایی بدن آنها نیز تأثیر بیشتری دارد.

نژاد انسان ها

واریس نوعی اتساع غیرعادی و پیچ‌خوردگی ورید‌های سطحی است که به دلیل گردش خون غیرعادی در اندام‌ها ایجاد می‌شود.این عارضه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و معمولا در اندام‌های تحتانی شایع است اما به ندرت در نقاط دیگر هم دیده می‌شود.

به‌طور کلی علت ایجاد واریس، نارسایی دریچه‌های لانه کبوتری در اندام‌های تحتانی است که این نارسایی خود به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.

بیشتر بدانید: واریس پا چیست؟

ایستادن‌های طولانی‌مدت به صورت بی‌حرکت و ثابت در یک مکان مهم‌ترین و شایع‌ترین علت ایجاد واریس است. با ایستادن‌های طولانی‌مدت دریچه‌هایی که گردش خون را برقرار می‌سازند و باعث می‌شوند خون به صورت یک‌طرفه از اندام تحتانی تخلیه شود و به سمت قلب پیش رود، عملکردشان مختل می‌شود. در نتیجه خون در اندام‌ها جمع می‌شود و حتی گاهی‌ اوقات به صورت معکوس به پایین برمی‌گردن، زیرا نیروی جاذبه خون را به سمت پایین می‌کشد.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که این حالت در سیاهرگ‌ها رخ می‌دهد و نه سرخرگ‌ها. زیرا گردش خون در سرخرگ‌ها به کمک نیروی پمپ قلب انجام می‌شود اما خون سیاهرگ‌ها به کمک پمپ عضلانی که در اندام‌های تحتانی وجود دارد به گردش درمی‌آید. یعنی عضلات با انقباض و انبساط خود هنگام راه رفتن، حرکت کردن یا ورزش کردن خون را به گردش درمی‌آورند. حال اگر این مکانیسم‌ها به هر دلیل انجام نشوند برای مثال پمپ عضلانی ضعیف باشد یا فرد بی‌حرکت باشد و این عضلات کار نکنند و دریچه در طولانی‌مدت نارسا شود، واریس ایجاد خواهد شد.

علاوه بر ایستادن‌های طولانی‌مدت دلایل مختلف دیگری برای نارسایی دریچه‌ای وجود دارد از جمله چاقی، حاملگی، سابقه تصادف و آسیب دیدگی عروق، بالا رفتن فشار داخل شکم ، انجام کارهای خیلی‌سنگین و مصرف سیگار و دخانیات.

سیگار

البته درصدی از موارد واریس به صورت ژنتیکی می باشد؛ بنابراین اگر در خانواده پدر یا مادری سابقه واریس داشته باشند فرزندان آنها شانس بیشتری برای ابتلا دارند. همچنین با بالا رفتن سن از آنجایی که از اندام‌ها استفاده بیشتری می‌شود و ممکن است فرد دچار اضافه وزن شود احتمال ایجاد واریس بیشتر می‌شود.

ژنتیک

انواع واریس:

واریس به سه نوع تقسیم می شود:

  1. واریس پا
  2. واریس مری (برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد واریس مری اینجا کلیک کنید)
  3. واریس بیضه(واریکوسل)

هر کدام از انواع واریس تعاریف جداگانه ای برای خود دارند که در این صفحه امکان صحبت در مورد آن وجود نداشت.

آیا می‌دانستید: واریکوسل (واریس بیضه) در مردان باعث ناباروری می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله واریکوسل چیست؟ را مطالعه کنید.

هدف از درمان واریس چیست؟

درمان واریس به دلایل زیر ضروری است:

  • برای تسکین علائم، اگر واریس شما باعث درد یا ناراحتی شود.
  • برای درمان مشکلات، نظیر زخم‌های پا، تورم یا تغییر رنگ
  • برای مشکلات زیبایی شناختی
دسته بندی : واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *